Zilele Clujului 2023

mai 19, 2023 - mai 20, 2023

CCJUBB a participat la festivalul Zilele Clujului.
În 19 mai, la fel ca și anul trecut, CCJUBB a avut un stand comun cu Anime Culture Club în Parcul Central alături de celelalte centre ale UBB conduse de Centrul de Cooperări Internaționale. Voluntarii au învățat persoanele doritoare sa facă origami, au scris numele lor în Japoneză și au distribuit gazete și postere.
Anul acesta am organizat două evenimente în cadrul festivalului.
Sâmbăta la ora 17 a fost o reprezentație de dans tradițional japonez. Acesta a fost organizat în colaborare cu Colegiul Național Emil Racoviță, care urmează să încheie o alianță cu un liceu din Japonia. După prezentarea Centrului de către Isabella Cîrlănaru, cele 7 eleve voluntare de la Emil Racoviță și eleve ale CCJUBB îmbrăcate în costum tradițional japonez de vară, numit yukata, au demonstrat Tanko-bushi, un dansul popular, care se dansează la festivale de vară. Dansul a avut loc cu acompaniamentul tobelor la care a cântat Sakura Maruyama. Au dansat frumos iar la final s-au adunat și spectatorii care au dansat împreuna într-o atmosferă japoneză. Mulțumim celor de la Emil Racoviță și sperăm să putem colabora și în viitorul apropiat!
În 20 mai, la ora 13, am organizat un workshop de wadaiko pe scena din parcul central. Sakura a cântat la tobe piese într-un ritm dinamic. După ce Isabella Cîrlănaru a explicat despre wadaiko, cei prezenți au urcat pe scenă și au încercat să cânte la tobe. Nu numai adulți s-au distrat la workshop, ci și mulți copii!
La ora 16, membrii CCJUBB și Anime Culture Club erau gata îmbrăcați în costume tradiționale pentru a participa la paradă. Toate centrele culturale s-au adunat pe str. Samuel Micu la ora 15:30. Atunci, ne-a lovit o furtună în urma căreia nu a fost nimeni care să nu se fi udat de la ploaie!
Fiind toti uzi, atât membrii CCJUBB, cât si cei de la Anime Culture Club, am avut norocul ca cei de la The Guild Hall, partenerii noștri, la care organizăm cursuri de limba japoneză, sa ne găzduiască. Ne-am refugiat în The Guild Hall și am așteptat să treacă ploaia.
Neîncetând ploaia, am decis să ne întoarcem la sediu. Deși nu am participat la paradă, am petrecut un timp frumos alături de iubitorii de cultura japoneză! Uscând costume, am băut ceai japonez și am povestit cu veselie.
Mulțumim tuturor care au vizitat standul nostru. Mulțumim și tuturor voluntarilor de la Anime Culture Club și CCJUBB. Sperăm să ne vedem și la următoarele evenimente!

Începe:
mai 19, 2023