Vocea străinilor românofoni

mai 20, 2019

În data de 20 mai 2019, Centrul Cultural Japonez a coorganizat evenimentul „Vocea străinilor românofoni”, împreună cu Departamentul de limbă, cultură și civilizație românească (LCCR). Acesta este un eveniment, în care foști și actuali studenții străini, care învață limba română, țin discursuri în limba română cu o temă liberă.

Evenimentul „Vocea străinilor românofoni”, organizat la UBB

Departamentul de limbă, cultură și civilizație românească (LCCR) este departamentul, care se ocupă de predarea limbii române pentru străini și este departamentul cel mai multicultural de la Facultatea de Litere. Ne bucurăm că am reușit să colaborăm cu ei și am putut să contribuim puțin la predarea lb. române pentru străini.

Evenimentul a început cu cuvântul de deschidere a șefei LCCR d-na profesoară Elena PLATON și al directorului Centrului Cultural Japonez Yusuke SUMI. D-na profesoară Dina VÎLCU a fost moderator și participanții au ținut prelegeri în limba română.

Participanții au fost din diverse țări: Israel, Finlanda, Albania, Ucraina, China și Japonia. Din Centrul nostru a participat drd. Takashi OTANI de la Cadru didactic (specializare în filosofie) și a vorbit despre cercetarea sa. Participantul de la cea mai mare departare a fost d-na Haruna SATO din regiunea Kanto, Japonia. D-na Sato a fost studentă la Universitatea din Kobe și acum 15 ani a studiat la UBB un an, prin acordul universitar, și a învățat limba română. După o lungă pauză, a reînceput să învețe limba română anul trecut cu ajutorul d-nei Eliza YAMADA, profesoara de limba română de la Comitetul cetăţenesc Musashino-Braşov, care intermediază orașul Musashino din Tokyo și Brașov, și a participat la acest eveniment.

D-na SATO, după ce a povestit amintirea studențească frumoasă  de la UBB, a explicat, și prin experiența sa, circumstanța în care se află muncitorii, sistemul și reformarea acestora din Japonia. Armonia este cea mai apreciată în Japonia. Dar, în lumea această globarizată, nu armonia doar pentru majoritate, ci trebuie să avem armonie adevărată, recunoscând diferite simțuri ale valorilor, având un câmp vizual mai larg spre lume. Așa și-a încheiat prelegerea d-na SATO, care a studiat la secția de Studii interculturale de la univ. din Kobe și a studiat la noi, apoi a început să lucreze și a devenit mamă. Prelegerea ei s-a încheiat cu aplauze și i s-a dat diploma de participare.

După eveniment, ne-a invitat la masă decanul Facultății de Business conf. univ. dr. Ioan Alin NISTOR, care a studiat la Universitatea din Kobe. A lăudat-o pe d-na SATO.

Majoritatea studenților japonezi, care au studiat la noi, se întorc aici. Care este farmecul UBB? Hai la noi și o să vezi!

Încă o dată le mulțumim profesoarelor de la LCCR pentru colaborare. Sperăm că putem să continuăm acest eveniment și anul viitor.

mai 20, 2019

Loc de desfășurare