Vizita elevilor japonezi din Kyoto la Facultatea de Business UBB

martie 25, 2019

În data de 25 martie 2019, UBB a avut oaspeți din Kyoto. Elevii japonezi de la Kyoto Municipal Hiyoshigaoka Senior High School și elevii de la Colegiul George Coșbuc din Cluj-Napoca, unități de învățământ care au semnat un acord de colaborare, însoțiți de profesorii lor, au efectuat o vizită la Facultatea de Business. Ei au fost întâmpinați de Decanul Facultății de Business, conf.univ.dr. Ioan Alin Nistor, care le-a prezentat universitatea și facultatea, dar le-a vorbit și de colaborarea cu Japonia. Apoi, directorul Centrului Cultural Japonez, dr. Yusuke Sumi, a prezentat istoria Centrului nostru și activitățile care se vor desfășura în scurt timp. Elevii japonezi și români, foarte pasionați, au pus multe întrebări legate de cum se studiază în străinătate, iar Takashi Otani, doctorand de la Universitatea Waseda din Tokyo, care studiază acum limba română la Facultatea de Litere din cadrul UBB, le-a povestit experiența sa în România, cât de important este să fii motivat și de ce a ales țara aceasta.

Mulțumim pentru vizita la UBB și vă mai așteptăm și la Centrul Cultural Japonez!

martie 25, 2019
Site web: