Romanian – Japanese Tech Job Fair & Forum

octombrie 18, 2023

În data de 18 octombrie 2023, fondatorul CCJUBB conf. univ. dr. Ioan Alin Nistor și directorul CCJUBB au participat ca moderator și comoderator la „Romanian – Japanese Tech Job Fair & Forum”, la Casa de Cultura a Studenților. Studentele voluntare ale CCJUBB îmbrăcate în costum tradițional au primit oaspeți și participanți la intrarea Casei de Cultura a Studenților.
Evenimentul a fost moderat de conf. univ. dr. Ioan Alin Nistor. La început E. S. Hiroshi Ueda, ambasadorul, a ținut un cuvânt.
11 firme japoneze de calitate, selectate de Ministerul Economiei, Comerțului și Industriei al Japoniei, au făcut prezentări. După aceea reprezentanții unor firme și-au exprimat opiniile la discuția deschisă pe scenă.
După aceea IT-iști români prezenți au participat la 10 min. coding contest. Primul câștigător a primit biletele dus și întors pentru Japonia din partea organizatorilor.
După eveniment a avut loc un job fair, unde participanții care se interesează de munca în Japonia au mers la standurile firmelor și au aflat detalii.

octombrie 18, 2023