Expoziția costumelor populare românești și prezentarea UBB la școala de fashion și design coconogacco din Tokyo

noiembrie 18, 2020

În data de 18 noiembrie 2020, CCJUBB a organizat expoziția costumelor populare românești. În cadrul acesteia, directorul CCJUBB Yusuke SUMI a făcut o prezentare despre portul tradițional românesc și despre UBB la renumita școală de fashion și design, coconogacco (https://www.coconogacco.com). Aleasă reprezentant al școlilor de fashion din Japonia la Vogue Italia în 2012, absolvenții școlii coconogacco au câștigat până în prezent diverse premii naționale și internaționale.
Atât studenții, cât și directorul școlii au fost puternic impresionați și inspirați de artizanatul românesc. Directorul școlii coconogacco și fashion designer renumit, Yoshikazu YAMAGATA, a promis să ne viziteze la Cluj în viitor pentru colaborări cu CCJUBB. Vă așteptăm cu drag în Ardeal!

noiembrie 18, 2020