[RAPORT] Prima competiție deTosenkyo în Ungaria

octombrie 26, 2023

În data de 26 octombrie 2023, s-a organizat prima competiție de Tosenkyo (aruncarea evantaielor) în Ungaria, la Károli Gáspár University of the Reformed Church, în colaborare cu Centrul Cultural Japonez al UBB. Reprezentanții ONP Japan Tohsenkyo Preservation and Promotion Association au venit din Japonia și au desfășurat competiția pentru cei 55 de studenți înscriși. La început conf. univ. dr. Júlia Somodi de la departamentul de limba japoneză a ținut un cuvânt de deschidere. Apoi dl Smmyo Miura, preotul budist de la Honjuin din Tokyo, a prezentat istoria acestui joc.
Participanții au aruncat câte 3 evantaie. Cei mai buni jucatori au primit un cadou din Japonia. La jocuri au asistat Yusuke Sumi, Sára Gyurka și Ryota Yamazaki de la CCJUBB.

octombrie 26, 2023