Vizită la Colegiul George Barițiu

mai 15

În data de 15 mai 2024, membrii CCJUBB Yusuke Sumi, Kotomi Umeda (univ. din Ehime), Gabriela Rus, împreună cu dl col. Matsuzaki Shu, atașatul apărării și secretar întâi al Ambasadei Japoniei în România, au vizitat Colegiul Național George Barițiu pentru a face o prezentare culturală elevilor, prin intermediul dnei Magdalena Ciubăncan, directoarea Centrului de Studii Japoneze al Academiei de Studii Economice din București. Elevii i-au întâmpinat cu o surpriză – un cântec japonez frumos dirijat de dna Maria Leșe, profesoara de muzică. Membrii au demonstrat modul de a îmbrăca costumul tradițional și au prezentat scurta istorie a limbii. Dl Matsuzaki a pus întrebări despre Japonia și a scris numele elevilor în limba japoneză. Le mulțumim elevilor, doamnei director adjunct Ilișiu Silvia Monica și dnei prof. Anca Trif! Abia așteptăm să mai colaborăm.
Iar dl Matsuzaki a făcut o vizită și la cursul de limba japoneză organizată de CCJUBB la NTT DATA. El a asistat-o pe dna prof. Isabella Cîrlănaru și a exersat conversație cu elevii. Reprezentând firma, dna Diana Stănese, Head of Coaching School and Academic Initiatives, l-a întâmpinat pe domnul colonel. Îl mai așteptăm la cursurile noastre!

mai 15