[RAPORT] 20.03.2021 „Transylvania- The Land Beyond the Forest…and the Language Barrier”

martie 20, 2021

În data de 20 martie 2021, CCJUBB a organizat, împreuna cu ONP din Japonia The Archives of the World Languages, evenimentul „Transylvania – The Land Beyond the Forest…and the Language Barrier”. Acest eveniment s-a desfășurat, pe platforma online, cu sprijinul Ambasadei României în Japonia, al Consulatului Onorific al României la Osaka și al Ambasadei Japoniei în România, cu ocazia aniversării a 100 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice între România și Japonia.

(Afiș)

20210320 Transylvania – the Land Beyond the Forest…and the Language Barrier

La acest eveniment reprezentanții din 6 neamuri din Ardeal și-au prezentat limba maternă și tradiția pentru japonezi, în limba engleză.

După ce Yusuke SUMI, directorul CCJUBB, a prezentat UBB și CCJUBB, dna Silvia Cerchează, secretara E.S. Ambasador al României în Japonia, a făcut o prezentare despre România și Transilvania în limba japoneză fluentă.

Au urmat prezentările fiecărei limbi. Titlurile și numele prezentătorilor sunt următoarele:

1. Prof. univ. dr. Emma Tămâianu-Morita (Univ. Kindai / fondatorul programului de limba japoneză la UBB) „Romanian Language – Structural Characteristics and Cultural-Historical Context(ルーマニア語の構造的特徴と文化・歴史的背景)”
  2. Sara-Krisztina Gyurka (studentă la Univ. Tehnică din Cluj-Napoca / CCJUBB) „A magyar nyelv / The Hungarian Language / ハンガリー語”
  3. drd. Isabella Cîrlănaru (profesor asociat la Departamentul de Studii Germanice UBB / CCJUBB) „The German language and its little sister, the Transylvanian Saxon dialect”
  4. Sara-Marta Deac (masterandă în Studii Culturale Slave UNIBUC) „Why Ukrainian language?  Ukrainian culture and language in Transylvania”
  5. Małgorzata Tomaszkiewicz (fostul director al Centrului de Limbă și Cultură Poloneză a UBB)„The Polish language in Transylvania”
  6. Crăciun-Ioan Lăcătuș (cercetător, Institutul pentru Studierea Problemelor Minorităților Naționale) „Limba rromani”

Au audiat peste 90 de personae, iar în timpul prezentărilor au fost întrebări și discuții foarte active pe chat. Coorganizatorul a primit multe feedback-uri positive, ca următoarele: „Doresc să vizitez Transilvania și România”, „Abia aștept a doua ediție”, „M-am mirat de diversitatea culturală a Transilvaniei” etc.

Printre participanții în auditoriu au fost și profesori japonezi renumiți, precum și românii care aduc o mare contribuție la dezvoltarea prieteniei între România și Japonia.

Înregistrarea evenimentului s-a trimis TVR Cluj pentru emisiunea „Transilvania Policromă”. Sperăm că vom putea să le raportăm succesul evenimentului prin emisiune.

Vă mulțumim tuturor celor care au participat și au lucrat pentru acest eveniment!

martie 20, 2021