Workshop de tobe pentru elevi ucraineni

martie 14

În data de 14 martie 2024, Centrul Cultural Japonez al UBB, UA Child Education Hub și Asociația Schimbului Cultural Shizuoka-România au organizat un workshop de tobe tradiționale japoneze la Colegiul Pedagogic „Gheorghe Lazăr”. La începutul workshop-ului, reprezentanta UA Child Education Hub, Anna Ruban a ținut un cuvânt de deschidere și după aceea directorul CCJUBB Yusuke Sumi i-a salutat pe elevi și a prezentat-o pe Sakura în limba rusă.
După ce cei opt artiști din Shizuoka au interpret o piesă, toți copiii au cântat la tobe și shamisen. La sfârșit copiii au primit un cadou din Japonia. Ne bucurăm de a doua colaborare cu UA Child Education Hub și Colegiul Pedagogic Gheorghe Lazăr. Îi mulțumim Annei care a interpretat pentru noi și Kseniei Shyriaeva, fondatoarea UA Child Education Hub, care a organizat acest workshop din depărtare, de acasă din Ucraina!

martie 14