Vizită la elevi ucraineni la două școli

ianuarie 26

În dată de 26 ianuarie 2024, membrui CCJUBB au vizitat clasele elevilor ucraineni la Colegiul Pedagogic Gheorghe Lazăr și the Royal School in Transylvania, prin intermediul doamnei Kseniia Shyriaeva (All for Ukraine Global Humanitarian Response & Refugee Support UNICEF Project Manager/ Coordinator of UA Child Education Hub Romanian Peace Institute (PATRIR)).
Yusuke Sumi, Isabella Cîrlănaru, Anne-Marie Loeillot, Ryota Yamazaki (Nagaoka University of Technology), Hiromu Mimata (MAE) au demonstrat modul de a îmbrăca costumul tradițional japonez, au pus întrebări despre Japonia si au învățat câteva formule în limba japoneză. Apoi Ato Kawara, membru al Operei Naționale Române Cluj-Napoca, a cântat cântecul tradițional „Sakura, sakura”. Apoi s-au jucat împreuna tosenkyo (aruncarea evantaielor), pe parcursul căruia au făcut și origami și au învățat sa își scrie numele în katakana.
La the Royal School in Transylvania membrii CCJUBB au primit o surpriză: recitarea unui haiku al cunoscutului poet Matsuo Basho, și un cântec din anime, interpretate de două eleve. Elevii ne-au dăruit brățări frumoase în culorile albastru și galben. Le mulțumim elevilor pentru invitație și îi mulțumim Kseniiei pentru tot! Abia așteptăm următoarea colaborare!

ianuarie 26