Evenimente la Timișoara

noiembrie 4, 2023 - noiembrie 5, 2023

În data de 4 noiembrie 2023, cinci ardeleni (Yusuke Sumi și Isabella Cîrlănaru de la Centrul Cultural Japonez al UBB, Cristina Roman de la Anime Culture Club, Hiromu Mimata și Ryota Yamazaki de la UBB) au participat la Săptămâna Culturii Japoneze la Timișoara, organizată de Universitatea de Vest. Împreuna cu Ambasada Japoniei au desfășurat workshopuri de origami, caligrafie, begoma (titirezi tradiționali japonezi), Tosenkyo (aruncarea evantaielor) și îmbrăcarea cu yukata (costum tradițional de vară). A avut loc și un spectacol frumos de Nihonbuyo (dans japonez) de către o invitată specială din München. Ne bucurăm că mulți oameni au venit să simtă atmosfera niponă. Mulțumim celor de la UVT pentru colaborare și primirea călduroasă!

Iar în data de 5 noiembrie, Centrul Cultural Japonez al UBB a participat la Toamna Culturii Japoneze organizată de Universitatea Politehnică din Timișoara și a desfășurat diverse activități (îmbrăcarea costumelor tradiționale, Tosenkyo, origami, kendama etc.) la Muzeul Apei. Cristina Roman de la Anime Culture Club a ținut o prezentare despre istoria Anime-urilor în Japonia pentru public. Deși a fost o zi cu ploaie, mulți oameni au vizitat muzeul și au participat la eveniment. Ne bucurăm și le mulțumim celor de la UPT pentru colaborare!

Începe:
noiembrie 4, 2023