Festivalul Zilele Clujului

mai 31 - iunie 2

Între 31 mai și 2 iunie 2024, Centrul Cultural Japonez al Universității Babeș-Bolyai a participat la festivalul „Zilele Clujului”. La standul alocat în fața clădirii centrale a Universității, CCJUBB și partenerii noștri de la Anime Culture Club au desfășurat ateliere de origami, au distribuit pliante și reviste, au scris numele vizitatorilor în limba japoneză etc.
În data de 1 iunie, sâmbătă, membrii CCJUBB și ACC au participat la parada Zilelor Clujului, în urma căreia au făcut o demonstrație de jodo (arte marțiale cu bețe de lemn și sabie), împreună cu membrii școlii de Aikido „Musubi Dojo”. După aceea membrii CCJUBB au demonstrat tanko-bushi (dansul minerilor), un dans popular de vară, purtând costumul tradițional japonez. Și spectatorii li s-au alăturat și au dansat împreună pe muzica tradițională japoneză.
Le mulțumim tuturor celor care ne-au vizitat! De asemenea le mulțumim tuturor membrilor voluntari ai CCJUBB și ACC pentru colaborare!

Începe:
mai 31