BEGIN:VCALENDAR
VERSION:2.0
PRODID:-//Centrul Cultural Japonez al Universității „Babeș-Bolyai” - ECPv5.15.0.1//NONSGML v1.0//EN
CALSCALE:GREGORIAN
METHOD:PUBLISH
X-WR-CALNAME:Centrul Cultural Japonez al Universității „Babeș-Bolyai”
X-ORIGINAL-URL:https://japanese.centre.ubbcluj.ro
X-WR-CALDESC:Events for Centrul Cultural Japonez al Universității „Babeș-Bolyai”
BEGIN:VTIMEZONE
TZID:UTC
BEGIN:STANDARD
TZOFFSETFROM:+0000
TZOFFSETTO:+0000
TZNAME:UTC
DTSTART:20240101T000000
END:STANDARD
END:VTIMEZONE
BEGIN:VEVENT
DTSTART;VALUE=DATE:20240309
DTEND;VALUE=DATE:20240310
DTSTAMP:20260623T132113
CREATED:20240315T204406Z
LAST-MODIFIED:20240315T204422Z
UID:2291-1709942400-1710028799@japanese.centre.ubbcluj.ro
SUMMARY:Japan Fujiyama Festival în Iași
DESCRIPTION:În data de 9 martie 2024\, Asociația Schimbului Cultural Shizuoka-România\, Universitatea Națională de Arte „George Enescu” și Centrul Cultural Japonez al UBB au organizat un eveniment la Casa Balș din Iași. Voluntarii CCJUBB directorul Yusuke Sumi\, Isabella Cîrlănaru\, Cristina Roman și Kotomi Umeda (Univ. din Ehime) și studentele japoneze\, care studiază prin schimb de experiență la Iași\, au organizat workshopuri de cultura japoneză încăpând cu ora 14. Multe persoane\, adulți și copii\, au venit și au învățat să își scrie numele în limba japoneză\, să facă origami\, să se joace cu titirezul japonez sau Tosenkyo și s-au îmbrăcat cu costumul tradițional. Ne-au vizitat și E.S. Katae Takashi\, ambasadorul Japoniei în România\, și soția E.S.\, însoțiți de Yoshino Naito\, atașatul cultural. Le mulțumim tuturor care au venit la workshopurile noastre!\n\n\nLa ora 18 a început evenimentul principal din cadrul festivalului Fujiyama Japan\, anume concertul cu cei opt muzicieni veniți din Shizuoka\, cu moderarea Isabellei Cîrlănaru de la CCJUBB. La inaugurare\, E.S. Katae Takashi\, primarul municipiului Iași dl. Mihai Chirica\, rectorul Univ. George Enescu dl. Aurelian Bălăiță și directorul CCJUBB Yusuke Sumi au oferit publicului câteva cuvinte inaugurative. Cristina Roman de la Centrul Cultural Japonez al UBB a citit mesajele de la primarul municipiului Shizuoka și rectorul Univ. din Shizuoka. După acestea s-a proiectat un filmuleț despre Shizuoka și trei artiști\, profesorii Constantin Stavrat și Oana Severin de la Universitatea „George Enescu” și Antonia Bîrla de la Colegiul Național de Arte „Octav Băncilă”\, au povestit despre călătoria lor și concertul organizat în Japonia din vara anului 2023.\n\n\nÎn cele din urmă cei opt muzicieni din Shizuoka au urcat pe scenă. Muzica dinamică a tobelor\, shamisen și alte instrumente tradiționale\, ansamblu împreună cu Constantin Stavrat și cântecul japonez „Sakura sakura” interpretat de Antonia Bîrla au cucerit inima spectatorilor\, care au umplut sala. Ne bucurăm să auzim că E.S. Katae Takashi aproape i-a dat o lacrimă de emoție.\n\n\n\n \n\n             
URL:https://japanese.centre.ubbcluj.ro/event/japan-fujiyama-festival-in-iasi/
ATTACH;FMTTYPE=image/png:https://japanese.centre.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2024/03/20240309-Japan-Fujiyama-Festivla-in-Iasi-00.png
END:VEVENT
END:VCALENDAR