Conferința bilaterală studențească româno-japoneză ed. V-a

ianuarie 28, 2023

În data de 28 ianuarie 2023, CCJUBB a organizat Conferința bilaterală studențească româno-japoneză ed. a 5-a, la care a fost inivitată Universitatea Toyo. Universitatea Toyo este una dintre cele mai mari universități din Japonia și se situează în mijlocul orașului Tokyo. La început, directorul CCJUBB SUMI Yusuke a prezentat orașul Cluj-Napoca și Universitatea Babeș-Bolyai. După aceea, Pintea Rheea, elevă de 15 ani, a prezentat România fluent în limba engleză cu slide-urile frumoase. Apoi, fotograful Năvodaru Oana a prezentat fotografii artistice și dinamice cu Aikido, pe care îl practică. La sfârșit drd. Gheorghe Andreea a ținut o lecție scurtă în limba japoneză “modul de a controla sentimentele în 5 minute”. Prezentările din partea noastră le-au arătat japonezilor faptul că oameni diferiți de vârstă, specializări, cu interesele diferite sunt interesați de cultura japoneză și învață limba japoneză la UBB. După aceea au început prezentarile din partea Universității Toyo. Doamna prof. KOBAYAKAWA Yuko a prezentat Universitatea Toyo și orașul Bunkyo, care se situează în mijlocul orașului Tokyo și este un cartier universitar. Sunte multe locuri turistice în apropiere. Apoi, trei studenți și-au prezentat programul de zi, care este bine ordonate după oră. Japonezii au foarte multe activități într-o zi. La conferință au fost în total 34 de participanți. Ne bucurăm că japonezii s-au interesat și mai mult de România și sperăm să continuăm interacțiunile cu Universitatea Toyo.

May be an image of outdoors, monument and text

May be an image of 4 people and text that says "The name "Romania" comes from the Latin word "Romanus" which means "citizen of the Roman Empire. "The use of the name was first documented in the early 19th century. The origin of the name: Romania 排的隊 Yusuke In English, the name of the country was spelt Rumania or Roumania. Romania 1975./ Yuko Kobayakawa HS the predominant spelling around of other languages (including Italian, Hu Portuguese etc.) have also switched to English, but most languages confinue to forms with U, e.g. French :Roumanie, :ルーマニア (Rumania). intea Isabella Cirlanaru Cirlanaru 終了"

May be an image of 3 people and text

May be an image of 2 people and text